Primarni tabovi
Korisnički račun
Ukoliko obveznik nema otvoren korisnički račun na stranici www.sukobinteresa.hr, zahtjev za otvaranje korisničkog računa može se skinuti ovdje.
Zahtjev je potrebno ispravno popuniti, potpisati, ovjeriti od strane pravne osobe u kojoj obveznik obnaša dužnost, te poslati na adresu:
- Povjerenstvo za odlučivanje o sukobu interesa
- Ulica kneza Mislava 11/3
- 10000, Zagreb
- Hrvatska
Nakon što zahtjev za otvaranjem korisničkog računa bude uspješno obrađen, na e-mail adresu navedenu u zahtjevu bit će dostavljena poruka sa korisničkim imenom.
Napomena:
Imovinsku karticu možete podnijeti s elektroničkim ili s vlastoručnim potpisom.
Ako imovinsku karticu nakon popunjavanja obrasca potpišete elektroničkim potpisom, potrebno je samo poslati ju elektroničkim putem i smatra se da je podnesena.
Ako imovinsku karticu želite potpisati vlastoručno, nakon što popunjeni obrazac pošaljete elektroničkim putem, PDF poslane imovinske kartice nužno je ispisati, osobno potpisati te potvrditi osobni potpis ovjerom istog PDF-a od strane pravne osobe u kojoj obveznik obnaša dužnost.
Vlastoručni potpis na imovinskim karticama koje se podnose nakon prestanka obnašanja dužnosti ne treba ovjeravati od strane pravne osobe u kojoj je obveznik obnašao dužnost.
Demo obrazac imovinske kartice možete vidjeti ovdje.
Detaljne upute za popunjavanje obrasca imovinske kartice stanju možete vidjeti ovdje
Zbog velikog broja upita obveznika, pojašnjava se traženi podatak o približnoj tržišnoj vrijednosti nekretnine u vlasništvu obveznika ili njegova bračnog ili izvanbračnog druga ili životnog partnera i malodobne djece, koji se prijavljuje u imovinskoj kartici obveznika.
"Približna tržišna vrijednost" nekretnine je približna vrijednost koju ista ili slična vrsta nekretnine na istom području postiže na tržištu u vrijeme podnošenja izvješća.
Ukoliko obveznik prijavljuje nekretninu koja je stečena kupnjom u godini kada podnosi izvješće (pogotovo kad ju je stekao za vrijeme mandata i prijavljuje ju kao bitnu promjenu u imovini u godini kada je kupljena), potrebno je navesti kupoprodajnu cijenu (osim ukoliko je u istoj godini kad je nekretnina kupljena, radovima povećana vrijednost, kada se prijavljuje procijenjena povećana vrijednost).
U ostalim slučajevima potrebno je da obveznik navede približnu (procijenjenu) tržišnu vrijednost nekretnine. Dakle, radi se o procjeni samog obveznika, koja nije egzaktna, ali mora biti sukladna s podacima dostupnim sa tržišta nekretnina. Obveznik je pritom slobodan u izboru načina na koji će te podatke pribaviti (procjena stručnjaka, agencija, pregled oglasnika, godišnja izvješća o pregledu tržišta nekretnina na području županije, grada ili općine ili dr.).
Obveznik nije dužan tijekom mandata podnijeti izvješće zbog promjene imovinskog stanja svaki puta kada dođe do promjene prijavljene tržišne vrijednosti nekretnine isključivo uslijed kretanja cijena na tržištu nekretnina, ali je dužan ponovo procijeniti tržišnu vrijednost nekretnina u imovinskoj kartici koje obveznik podnosi povodom ponovnog izbora ili imenovanja na istu ili drugu dužnost.
Kao orijentaciju i pomoć prilikom procjene i prijave približne tržišne vrijednosti nekretnina u imovinskoj kartici, možemo preporučiti i niže priloženu tablicu s medijalnim cijenama nekretnina ostvarenim na tržištu RH zaključno s 2022.g., objavljenu u sklopu publikacije „Pregled tržišta nekretnina Republike Hrvatske.“, od strane Ekonomskog instituta Zagreb u suradnji s Ministarstvom prostornog uređenja, graditeljstva i državne imovine ( https://www.eizg.hr/publikacije/serijske-publikacije/pregled-trzista-nekretnina-republike-hrvatske/4273 ). Očekuju se daljnje publikacije iste ustanove.
Poveznica na dokument Medijalne cijene nekretnina 2012-2022:
Nekretnine-22-web.pdf (eizg.hr)
Uredovno vrijeme za zaprimanje telefonskih poziva o popunjavanju i podnošenju imovinskih kartica 13,00 - 15,00 sati (Tel: 01/55 59 527)