Sudjelovanje predstavnica Ureda Povjerenstva na konferenciji " The European Lobbying Registrars Network" u Ljubljani
Komisija za sprječavanje korupcije Republike Slovenije dana 14. svibnja 2025. bila je domaćin godišnje konferencije The European Lobbying Registrars Network (ELRN) koja se održala u Grand hotelu Union u Ljubljani. Povjerenstvo za odlučivanje o sukobu interesa sudjelovalo je na konferenciji u svojstvu gosta, a nastavno na činjenicu da je 2024. godine postalo tijelo nadležno za provođenje Zakona o lobiranju.
Prisutne je uvodno pozdravio predsjednik Komisje dr. sc. Robert Šumi koji je istaknuo važnost transparentnosti u donošenju odluka od javnog interesa te nužnost integriteta lobista i lobista u radu.
Događaj je okupio predstavnike institucija iz brojnih zemalja EU koje vode registre lobiranja, s ciljem razmjene dobrih praksi i izazova u regulaciji lobističkih aktivnosti. Komisija je na događaju predstavila nadograđeni slovenski portal Err s naglaskom na veću transparentnost i dostupnost podataka o lobističkim kontaktima korisnicima. Prezentacije se također održali sudionici iz Njemačke, gdje su posljednjih godina proveli opsežnu reformu Zakona o registru lobiranja i Škotske, koja je predstavila obnovu svog online registra. Predstavnice Povjerenstva Simona Marić Ćurić voditeljica službe za lobiranje, i Lidija Jeleč voditeljica službe općih i pravnih poslova, prezentirale su zakonsku regulativu lobiranja u republici Hrvatskoj i odgovarale na pitanja prisutnih.
Konferencija je završila stručnom raspravom o izazovima u definiranju lobiranja i lobista u različitim nacionalnim uređenjima.